The main reason why I have chosen this topic is fact, that I had heard about planned withdrawal of Canadian troops three years ago and since then I focused on NATO issues and transatlantic relation in combination with security studies. Therefore this topic seemed perfectly fitting to my focus. Despite the fact, that this topic is definitely an object of various speculations, which are mostly related to an institutional point of view, there are several important reasons, why have Canada chosen to withdraw its troops from ISAF mission in Afghanistan.
štvrtok 26. augusta 2010
Invasion to Czechoslovakia, 1968 – KGB success?
Year 1968 and knowledge about Soviet occupation of Czechoslovakia by units of Warsaw pact is still topic of disputes and discussion. The fact that Russians occupied our country without direct political resistance leads many historians and members of public to conspiracy theories. Public still does not know the whole truth and viewpoints; angles and opinions on this situation still differ. The result was clear. Occupation stopped political liberation of Czechoslovakia and supported new wave of socialism controlled by Moscow.
streda 25. augusta 2010
Krátka esej o nacionalizme
Vzhľadom k tomu, že mi bol poskytnutý tento priestor, rád by som túto esej, alebo skôr úvahu venoval téme nacionalizmu a snahe ozrejmiť natoľko “vágne“, abstraktné, široké a nejednoznačné pojmy ako “národ“, “národný“, “zem“, či “vlasť“, alebo “ľud“. Práve tieto pojmy sú mnohokrát zbraňou politického diskurzu alebo rétoriky a občania/ľudia ich používajú bez hlbšieho zamyslenia akú úlohu tieto pojmy hrajú vo vzťahu k spoločnosti a politike. Práve symbolická reprezentácia a viacznačný význam stavajú tieto pojmy do symbolickej roviny a stávajú sa súčasťou mýtov, ktoré prežívajú v určitých spoločenstvách. Tým sa vytvára priestor na šírenie a vývoj týchto pojmov a ich využitie sa stáva opakovane aplikovateľným v odlišných podmienkach a po určitom čase.
Teórie elít
Tento prípevok je venovaný stručnému vývoju teórie elít, základných pojmov s ktorými teória elít operuje a prehľad politických mysliteľov ktorý prispeli k vývoju tejto teórie. Pojem elita vznikol z latinského slova eligere = vyberať, vyvoliť. Avšak tento pojem, inak používaný už v antickom Grécku označoval kvalitu alebo akosť objektov, vo vzťahu k sociálnym skupinám sa začína používať až na prelome 18 a 19-teho storočia, kedy sa elity vyčleňovali na základe veľkej diverzifikácie pracovných pozícií, takisto technických zručností alebo “manažérskych“ daností.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)